STRONA JĘZYKA NIEMIECKIEGO

Gimnazjum nr 2 w Orzeszu-Zawadzie


ROK SZKOLNY 2015/2016

POWIATOWY KONKURS KULTUROZNAWCZY O KRAJACH NIEMIECKO- I ANGLOJĘZYCZNYCH

 

Gimnazjum nr 2 w Orzeszu-Zawadzie zaprasza Gimnazjalistów z powiatu mikołowskiego na
VI edycję POWIATOWEGO KONKURSU KULTUROZNAWCZEGO O KRAJACH NIEMIECKO- I ANGLOJĘZYCZNYCH, który odbędzie sie 30 listopada o godz. 11.00.

 

Konkurs już tradycyjnie ma charakter drużynowy.

Serdecznie zapraszamy :)

 

 

laku 2015-2016
konkurs_kulturoznawczy_zaoeniairegulamin_2015-2016.doc [358 Kb]
Download

ODZNAKA JAKOŚCI - ZMIENIAJĄCA SIĘ SZKOŁA

W obecnym roku szkolnym nasze Gimnazjum uczestniczy w programie „Odznaka jakości - Zmieniająca się szkoła” (Qualitatssiegel – Schule im Wandel), którego organizatorem jest Goethe-Institut w Krakowie oraz ORE.

 

Jest to ogólnopolski program wspierający szkoły w wypracowaniu i rozwijaniu licznych aspektów nauczania. Projekt „Zmieniająca się szkoła” jest ofertą dokumentującą rozwój szkoły, koncentrującą się na nauczaniu języka niemieckiego jako języka obcego. W projekcie istotną rolę odgrywają ogólne nowatorskie metody oraz wspieranie wielojęzyczności. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Instytutu Goethego oraz na facebooku projektu

 

 SCHULE IM WANDEL - facebook

 

Nasi uczniowie już zaangażowali się w liczne zadania i projekty związane z tym programem –
na bieżąco będziemy publikować efekty naszej pracy.

 

 

MISJA BABEL - JĘZYKOWA GRA MIEJSKA

 

3 października dwie drużyny z naszego Gimnazjum wzięły udział w tajemniczej misji językowej w Katowicach.
 

Nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z native speakerami oraz zmierzyć się z wieloma ciekawymi zadaniami i choć nogi od przemierzania Katowic bolały, to było warto - TO BYŁA ŚWIETNA ZABAWA.

TEAM 1: kapitan Michał Prościński, Michalina Studnik, Maciej Smołka, Jakub Żogała, Dawid Wojtkowski

TEAM 2: kapitan Patryk Hempel, Barbara Profaska, Julia Borowska, Julia Todys, Anna Hensel


Naszym językowym teamom dziękujemy :) - M. Skrzypiec oraz B. Kucharewicz

 

 


GALERIA ZDJĘĆ AMERICAN CORNER KATOWICE:
https://www.facebook.com/American.Corner.Katowice/posts/793512274091731

Organizatorami wydarzenia byli: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce, Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice, Goethe Institut oraz Società Dante Alighieri Katowice.

 


A tak pisano o MISJI BABEL w mediach:

Za sprawą mało znanej organizacji „Babel” próbującej przejąć władzę nad tym, co i jak ludzkość mówi, doszło do tragicznego w skutkach pomieszania języków. Świat stanął na krawędzi wzajemnego niezrozumienia i fatalnej w skutkach dosłowności, a 6 najważniejszych rządowych agencji bezradnie rozłożyło ręce. W tej skomplikowanej sytuacji jedyna gwarancja międzynarodowego ładu to ABS - Agenci Bardzo Specjalni - w rolę których wcielą się gracze.

Zabawę oparto na sześciu punktach językowych - rządowych agencjach, z których każda wiedziała coś o Babel, ale nie chciała się tą informacją podzielić z innymi agencjami.

Zamiast klasycznych pojedynczych zadań, gracze mieli do wykonania (i do wyboru) 6 wieloetapowych misji (polegających na odwiedzaniu agencji i zbieraniu informacji na terenie miasta), 6 krótszych zadań specjalnych (opartych na informacjach dostępnych w agencjach) oraz najważniejsze, 13. zadanie - zdemaskowanie organizacji „Babel” - do którego informacje zbierali w trakcie wykonywania pozostałych zadań i misji.

Uczestników czekały m.in. werbalne pojedynki i słowne pułapki zastawione przez „Babel”, szukanie słów dosłownie wyjętych z ust pewnemu znanemu mówcy, ocalenie zaginionego idiomu i wizyta w twierdzy szyfrów.

 

GALERIA ZDJĘĆ (klik)

 

 

 

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Dzień Języków Obcych co roku obchodzony jest przez nas hucznie. I tym razem nie zabrakło pomysłu, smakołyków, pięknych strojów, dekoracji oraz ŚWIETNEJ ZABAWY.

Pierwsze miejsce zajęła klasa III A :)

 

GRATULUJEMY!

 

GALERIA ZDJĘĆ (klik)

 

 

 

PROJEKT "SZKOŁA OTWARTA NA WIELOKULTUROWOŚĆ"

Wzór tekstu:

PROGRAM INSTA.LING

W roku szkolnym 2015/2016 nasze Gimnazjum uczestniczy w programie INSTA.LING. Jest to program służący do systematycznej oraz ciekawej nauki słówek z języka niemieckiego oraz angielskiego. Aplikacja Insta.Ling umożliwia również rodzicom monitorowanie stopnia opanowania słownictwa przez swoje dziecko.


Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie 

www.instaling.pl.

 

 

 

ARCHIWUM 2013/2014 oraz 2014/2015

NATALIE - KOLEJNY GOŚĆ Z NIEMIEC

Tuż przed końcem roku szkolnego odwiedził nas kolejny zagraniczny gość, tym razem była to Natalie - uczennica z Gelsenkirchen w Niemczech. 

 

Nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się co nieco o Realschule w Gladbeck a także uczestniczyć w dwóch prowadzonych przez nią lekcjach. "Pomocnikiem - tłumaczem" był 
Paweł Żogała - absolwent naszego Gimnazjum. Zapraszamy na krótką fotorelację :)

 

P.S. DZIĘKUJEMY ZA WIZYTĘ I ZARASZAMY PONOWNIE!

 

GALERIA ZDJĘĆ (klik)

 

 

 

WARSZTATY "ŁATWY START" DLA UCZNIÓW KL. VI

W czerwcu odbyły się
warsztaty niemiecko-angielskie dla klas VI szkół podstawowych pt."Łatwy start".


Ich celem było pokazanie podobieństw pomiędzy językiem angielskim i niemieckim a także ułatwienie rozpoczęcia nauki drugiego języka w gimnazjum. W ramach warsztatów wraz z 4 uczennicami - Martą Czyż, Pauliną Falkowską, Kingą Starostą oraz Julią Sisman - odwiedziłyśmy Szkołę Podstawową w Orzeszu-Zazdrości oraz Szkołę Podstawową w Orzeszu-Jaśkowicach i przeprowadziłyśmy szereg zabaw językowych.

 

Bardzo DZIĘKUJEMY obu dyrekcjom szkół za umożliwienie nam spotkania z uczniami klas VI oraz za serdeczne przyjęcie.

Dziękujemy również sponsorom - szkole i księgarni językowej Albion z Rybnika, Goethe-Institut Kraków oraz wydawnictwu Macmillan Polska - za ufundowanie upominków, które z pewnością uatrakcyjniły warsztaty.

 

Zapraszamy na fotorelację :)

 

GALERIA ZDJĘĆ (klik)

 

 

 

WARSZTATY JĘZYKOWE W INSTYTUCIE GOETHEGO W KRAKOWIE


14 maja odbyła się wycieczka językowa do Krakowa, którą rozpoczęliśmy tradycyjnie grą miejską. 


W trakcie tej gry szukaliśmy ciekawych miejsc, tablic pamiątkowych oraz śladów związanych z Niemcami i językiem niemieckim, kierując się udzielonymi nam wcześniej wskazówkami.

 

Głównym punktem programu były jednak warsztaty "Spielevormittag/ Przedpołudnie z grami" prowadzone przez p. Romana Batora oraz animacje z native speakerem - p. Alexandrem Lay.

 

Na jakiś czas zamieniliśmy się w zwierzęta, pojechaliśmy BMW, AUDI i VW nad Morze Bałtyckie, przeprowadziliśmy wywiady i aktywowaliśmy wszystkie znane nam słówka w języku niemieckim. Rozbawieni i rozgrzani językowo wróciliśmy do domu - w przyszłym roku musimy to oczywiście powtórzyć!

 

GALERIA ZDJĘĆ (klik)

 

 

 

IX POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO - WYNIKI

6 maja odbyła się IX edycja Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego.

I miejsce zajęła PAULA SOWA (Gimnazjum nr 1 w Mikołowie), II miejsce EMILIA SMOLKA (Gimnazjum nr 1 w Mikołowie), zaś III miejsce ALEXANDER SMYK (Gimnazjum nr 2 w Orzeszu-Zawadzie). Na wyróżnienie zasłużyły jednak jeszcze 2 osoby - WIKTORIA MOZGALIK (Gimnazjum w Ornontowicach) oraz OUIAME JAN HATHWAT (Gimnazjum nr 3 w Orzeszu-Gardawicach).

 

Gratulujemy!

 

Tym samym bardzo dziękujemy WSZYSTKIM uczestnikom i zapraszamy w przyszłym roku.

 

GALERIA ZDJĘĆ (klik)

 

 

 

IX POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

 

Zapraszamy wszystkich Gimnazjalistów z powiatu mikołowskiego do wzięcia udziału w POWIATOWYM KONKURSIE JĘZYKA NIEMIECKIEGO - to już IX edycja.
 

Konkurs odbędzie się w środę 6 maja o godz. 9.00 w Gimnazjum nr 2 w Orzeszu-Zawadzie.
Na zgłoszenia czekamy do 3 maja 2015 r.

 

Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularz zgłoszenia znajdują się w plikach poniżej. 

 

ZAPRASZAMY!

konkursjezykaniemieckiego_ulotka_2015.doc [418 Kb]
Download
konkursjzykaniemieckiego_zaoeniairegulamin_2015.doc [353 Kb]
Download
powiatowy_konkurs_jezyka_niem_formularz_zgoszeniowy_2015.doc [212 Kb]
Download

SZKOŁA PARTNERSKA W FINLANDII

 

Miło mi poinformować, iż nasze Gimnazjum nawiązało współpracę z kolejną zagraniczną szkołą w ramach programu "Das Bild der Anderen" Instytutu Goethego. Emotikon smile 

Szczegóły w zakładce "Współpraca z zagranicą".

 

NIESPODZIEWANY GOŚĆ Z NIEMIEC

W kwietniu nasze Gimnazjum odwiedził niespodziewany, ale jakże sympatyczny gość z Niemiec.

Relacja z jego wizyty znajduje się w zakładce "Współpraca z zagranicą". 

DEUTSCH-WAGEN-TOUR W G2 ;)

„Jasne, że klar!” – Deutsch Wagen Tour w Gimnazjum nr 2 w Orzeszu-Zawadzie

 

16.01.2015 r. Gimnazjum nr 2 w Orzeszu-Zawadzie odwiedził długo wyczekiwany kolorowy samochód, oznakowany logo projektu „Deutsch Wagen Tour”, realizowanego przez Instytut Goethego oraz szereg organizacji takich jak m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec, Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej (DAAD) czy Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową. Program ten cieszy się w Polsce ogromną popularnością, zaś potwierdzeniem sukcesu jest prestiżowy certyfikat European Language Label, przyznany w 2010 roku.

 

Projekt „Deutsch Wagen Tour” polega na promowaniu języka niemieckiego poprzez niekonwencjonalne metody, gry i animacje językowe. Lektorzy Instytutu Goethego docierają do najdalszych zakątków Polski, by zwiększyć motywację uczniów do nauki języka niemieckiego, zaś nauczycieli zainspirować nowymi metodami nauczania.

 

Emocje związane z przygotowaniami i oczekiwaniem na animatora Deutsch Wagen Tour były ogromne, tym bardziej, iż nasze Gimnazjum już od ponad 2 lat starało się o zakwalifikowanie do projektu. W tym przypadku dzięki determinacji sprawdziło się powiedzenie „do trzech razy sztuka”.

 

W Gimnazjum nr 2 dzień z Deutsch Wagen Tour rozpoczął się od Szkolnego Konkursu o Stolicach Krajów Niemieckojęzycznych o charakterze drużynowym oraz konkursu plastycznego pt. „Was ist typisch deutsch?”. Kolejnym punktem programu były warsztaty prowadzone przez lektorkę Instytutu Goethego w Krakowie – panią Beatę Hadasz, w których udział wzięło w sumie 60 uczniów.

 

W czasie zajęć uczniowie mieli możliwość dowiedzieć się dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego, ułożyć puzzle i domino kulturoznawcze, utrwalić kierunki, nazwy miesięcy oraz słownictwo związane z tematyką zimową (choć pogoda tego dnia była iście wiosenna). Hitem okazała się jednak potężna, kolorowa chusta  animacyjna – gimnazjaliści chętnie wzięli udział w ćwiczeniu wprowadzającym słownictwo  o tematyce sportowej i choć piłka nożna nie cieszy się u dziewcząt dużą popularnością, to tym razem wszyscy świetnie się bawili.

 

Cały program zakończyło rozdanie nagród dla zwycięskich drużyn klasowych, muffinkowy poczęstunek oraz wzruszający występ uczennicy klasy pierwszej – Julii Sikory, która zaśpiewała piosenkę Cassandry Steen „Tanz”. Tego dnia nikt nie wyszedł z pustymi rękami, pani Beata przekazała uczniom mnóstwo upominków i uśmiechu a nauczycielom wiele pomocy dydaktycznych, cennych inspiracji, ciepłych słów oraz energii do dalszej pracy. Mamy nadzieję, że będziemy mogli to kiedyś powtórzyć.

/Monika Musioł-Skrzypiec/

 

UWAGA - SZKOLNY KONKURS Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO "DEUTSCH IST EASY"7.01.2015 odbędzie się Szkolny Konkurs z Języka Niemieckiego o tematyce świątecznej.

 


Wszystkich zainteresowanych proszę o zapisanie się

 

 

Poniżej podaję linki do materiałów, które z pewnością ułatwią uczenie się:

 


file:///C:/Users/Monika%20%20Szymon/Downloads/lekcja_sw_gim_niem.pdf

file:///C:/Users/Monika%20%20Szymon/Downloads/lekcja_sw_pg_niem.pdf

http://blog.tyczkowski.com/2010/04/boze-narodzenie-weihnachten-slownictwo-wortschatz/

http://tylkoniemiecki.pl/per-klick/weihnachten-neue-lexik/

http://blog.tyczkowski.com/2011/12/niemieckie-slowka-zwiazane-z-bozym-narodzeniem-wykreslanka/

 

 

Monika Skrzypiec

 

NOWA SZKOŁA PARTNERSKA W GRECJI :)

Nasze Gimnazjum nawiązało współprace ze szkołą w Grecji w ramach projektu "Das Bild der Anderen" pod patronatem Instytutu Goethego w Krakowie.


W programie bierze udział 14 uczniów z klas I. Efekty współpracy oraz galeria zdjęć będą na bieżąco prezentowane w zakładce "WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ"

 

Wszystkim polskim i greckim uczestnikom życzymy powodzenia i dobrej zabawy :)

 

koordynatorki: Monika Skrzypiec oraz Valentina Kapoglou

 

WYNIKI - POWIATOWY KONKURS KULTUROZNAWCZY

27.10.2014 r. odbyła się już V edycja Powiatowego Konkursu Kulturoznawczego o Krajach Niemiecko- i Anglojęzycznych. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom a zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów!

 

 

Monika Skrzypiec oraz Anna Darłowska

POWIATOWY KONKURS KULTUROZNAWCZY O KRAJACH NIEMIECKO- I ANGLOJĘZYCZNYCH

Serdecznie zapraszamy wszystkich gimnazjalistów z powiatu mikołowskiego do wzięcia udziału w 

V Powiatowym Konkursie Kulturoznawczym o Krajach Niemiecko- i Anglojęzycznych.

Konkurs jak co roku ma charakter drużynowy.

Termin: poniedziałek 27.10.2014 o godz. 8.30

Szczegóły oraz regulamin znajdują się w poniższych plikach.

ZAPRASZAMY!

konkurs_kulturoznawczy_ulotka_2014-2015.doc [412 Kb]
Download
konkurs_kulturoznawczy_zaoeniairegulamin_2014-2015.doc [358 Kb]
Download

DEUTSCH-WAGEN-TOUR

 

Miło mi poinformować, iż Gimnazjum nr 2 zostało zakwalifikowane do projektu "DEUTSCH-WAGEN-TOUR" Instytutu Goethego w Warszawie.

 

16 stycznia 2015 r. będziemy gościć samochód oznakowany Logo DWT. Lektorzy Instytutu Goethego zaprezentują szereg nowatorskich rozwiązań związanych z nauką języka i w niekonwencjonalny sposób przekażą informacje o Niemczech, m.in. w formie ciekawych gier, zabaw i konkursów.

Jest to projekt, który został nagrodzony certyfikatem "European Language Label" - europejskim znakiem innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych. 

Zapraszam do zerknięcia na stronę Deutsch-Wagen-Tour :)

 

strona Deutsch-Wagen-Tour 

dwt_infobrosch1.pdf [3.6 Mb]
Download

Monika Skrzypiec

 

 

DZIEŃ JĘZYKÓW EUROPEJSKICH ... A W ZASADZIE ŚWIATOWYCH ;)

2.10.2014 r. odbył się w naszej szkole Dzień Języków Obcych. Wszystkie klasy stanęły na wysokości zadania i świetnie zaprezentowały wylosowane kraje. Więcej szczegółów oraz galerię zdjęć znaleźć można na stronie szkoły:

 

Dzień Języków Obcych - galeria 

 

14_dje.doc [35 Kb]
Download

Monika Skrzypiec

 

WYNIKI VIII POWIATOWEGO KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO

26.05.2014 r. odbyła się już VIII edycja Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego zorganizowanego przez Gimnazjum nr 2 w Orzeszu-Zawadzie. 

Wszystkim uczestnikom bardzo gorąco dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych (filologicznych) sukcesów :)

 

Zwycięzcy konkursu:

1. Szymon Świderski

2. Paweł Żogała

3. Alexander Smyk 

 

 

VIII POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO

26. maja 2014 r. o godz. 9.30 w Gimnazjum nr 2 im. St. Ligonia odbędzie się już
VIII edycja Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego.

Serdecznie zapraszamy wszystkich gimnazjalistów z powiatu mikołowskiego. Szczegółowe informacje znajdują się w poniższych plikach.

ZAPRASZAMY!

konkursjezykaniemieckiego_ulotka_2014.doc [417 Kb]
Download
konkurs_kulturoznawczy_zaoeniairegulamin_2014.pdf [161 Kb]
Download
powiatowy_konkurs_jezyka_niem_formularz_zgoszeniowy_2014.doc [212 Kb]
Download

VIDEOKONFERENCJA ZE SZKOŁĄ PARTNERSKĄ W DANII

4.04.2014 r. odbyła się videokonferencja z uczniami ze szkoły w Aarhus w Danii!

Szczegóły oraz zdjęcia znajdują się w zakładce "WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ".

Zapraszam :)

WARSZTATY NIEMIECKO-ANGIELSKIE "ŁATWY START" DLA UCZNIÓW KL. VI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ZAZDROŚCI

2.04.2014 r. odbyły się warsztaty dwujęzyczne pod hasłem "Łatwy start" dla uczniów kl. VI Szkoły Podstawowej w Orzeszu-Zazdrości. Miały one pokazać uczniom, iż nauka języków obcych może być łatwa i przyjemna.

Zajęcia odbywały się w języku niemieckim i angielskim i miały charakter animacji językowych. Uczniowie wcielili się w rolę detektywów, rozwiązywali zagadki oraz wykazali się spostrzegawczością podczas oglądania filmiku w języku niemieckim. Zauważyli również, iż oba języki są do siebie bardzo podobne i znajomość języka angielskiego bardzo ułatwia naukę języka niemieckiego.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i z pewnością ułatwią przygodę językową w nowej szkole. Być może zawitamy w tej szkole również w przyszłym roku... .

/Anna Darłowska oraz Monika Musioł-Skrzypiec/

 

WARSZTATY ANGIELSKO-NIEMIECKIE DLA UCZNIÓW SP W WOSZCZYCACH

PODSUMOWANIE KAMPANII "Teraz niemiecki" (wyd. Nowa Era)

Witam,

przedstawiam Wam efekty pracy uczniów Gimnazjum nr 2 w Orzeszu-Zawadzie w ramach kampanii "Teraz niemiecki" (zorganizowanej przez wydawnictwo Nowa Era).

 

Zadania, z którymi zmierzyli się nasi gimnazjaliści to:

1. opracowanie ankiet, przeprowadzenie wywiadów oraz podsumowanie wyników (w formie tekstowej oraz przykładowych wykresów)

2. nagranie filmików nt. "Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?"

3. przygotowanie prezentacji ppt nt. "Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?"

 

Ilość zaangażowanych osób oraz ciekawe prace bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Bardzo dziękuję za Wasze zainteresowanie oraz aktywny udział w kampanii. Na szczególną pochwałę zasługują natomiast Natalia Makosz oraz Izabela Smelczysz za pomysłowość oraz profesjonalizm :)

Zapraszam wszystkich do zapoznania się z pracami uczniów. Niestety ze względu na ograniczenia techniczne, zamieszczam tylko ich część.

/Monika Skrzypiec/

FANPAGE "TERAZ NIEMIECKI" (FACEBOOK)

piszą o nas na facebooku (posty z 24.02 oraz 25.02.2014)

prezentacja_teraz_niemiecki_2014.pptx [1.8 Mb]
Download

KAMPANIA "TERAZ NIEMIECKI"

Gimnazjum nr 2 w Orzeszu-Zawadzie uczestniczy w kampanii "Teraz niemiecki", zorganizowanej przez wydawnictwo Nowa Era.

Akcja ta promuje uczenie się oraz nauczanie języka niemieckiego w Polsce zarówno wśród uczniów, nauczycieli jak i rodziców. Uczniowie naszego gimnazjum przygotowują liczne ankiety, wywiady, filmiki oraz prezentacje nt. "Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?".

Zachęcam do obejrzenia spotu oraz strony internetowej kampanii "Teraz niemiecki":

 

SPOT KAMPANII "TERAZ NIEMIECKI"


STRONA KAMPANII "TERAZ NIEMIECKI"

 

Wkrótce będziecie mogli poznać efekty pracy :)

Monika Skrzypiec

WARSZTATY JĘZYKOWE W INSTYTUCIE GOETHEGO

27 lutego 2014 r. odbyła się wycieczka językowa do Instytutu Goethego w Krakowie,
która miała na celu przybliżenie języka niemieckiego oraz posługiwanie się nim
w codziennym życiu.

 

Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, po czym każda z grup miała do wykonania jakieś proste zadanie, które okazało się nie być w cale takim łatwym. Szukaliśmy w Krakowie miejsc związanych z historią i kulturą krajów niemieckojęzycznych. Po wykonanych zadaniach poszliśmy do Instytutu, gdzie native speaker Aleksander Lay uczył nas różnych nazw przedmiotów używanych w życiu codziennym. Pytaliśmy się wzajemnie o nasze ulubione zajęcia. Poznaliśmy życiorys patrona Instytutu- Johanna Wolfganga von Goethe. Natomiast z panem Andreasem Kotz omówiliśmy efekty naszych miejskich poszukiwań, a także odgadywaliśmy niemieckie nazwy tego, co było przedstawione na obrazkach.

Na zakończenie każdy uczestnik dostał pamiątkową przypinkę, a w autokarze czekały na nas pączki z okazji Tłustego Czwartku. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy.  Zadowoleni powróciliśmy do swoich domów, bogatsi w nowe przygody i doświadczenia.

 

Opracowały: Baron Patrycja i Grzybek Karolina (kl.I)

 

WYNIKI POWIATOWEGO KONKURSU KULTUROZNAWCZEGO

 

Po raz kolejny uczniowie powiatu mikołowskiego mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie języka niemieckiego i angielskiego.

06 marca 2014r. w naszym gimnazjum odbył się już IV Powiatowy Konkurs Kulturoznawczy o Krajach Niemiecko - i Anglojęzycznych.

 

W konkursie wzięło udział 6 dwuosobowych drużyn. W pierwszym zadaniu uczniowie musieli rozwiązać testy, które dotyczyły historii tych krajów, następnie losowali karteczki z pytaniami za 1, 2 lub 3 punkty. Kolejne zadanie polegało na rozpoznaniu znanych miejsc i sławnych osób. Uczestnicy musieli również wykazać się spostrzegawczością, ponieważ ostatnie zadanie polegało na zobaczeniu krótkich filmików w języku niemieckim i angielskim, do których przygotowane zostały pytania. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzenie dyplomami, a drużyny, które zdobyły 1, 2 i 3 miejsce otrzymały atrakcyjne nagrody w postaci readersów oraz gadżety związane z nauką języków obcych.

 

/M. Musioł-skrzypiec, A. Darłowska/

2014_k_kulturoznawczy_wyniki.pdf [172 Kb]
Download

POWIATOWY KONKURS KULTUROZNAWCZY

6. MARCA 2014 O GODZ. 12.00 ODBĘDZIE SIĘ IV POWIATOWY KONKURS KULTUROZNAWCZY O KRAJACH NIEMIECKO- I ANGLOJĘZYCZNYCH. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie (do pobrania). Wszystkie zainteresowane szkoły prosimy o kontakt. Zapraszamy!

/Monika Skrzypiec oraz Anna Darłowska/

 

pomocne materiały (konkurs powiatowy)

pomocne materiały (konkurs powiatowy)

konkurs_kulturoznawczy_zaoeniairegulamin_2014.pdf [161 Kb]
Download

WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY

"JAK SKUTECZNIE UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH?"

Serdecznie zapraszam na warsztaty dla gimnazjalistów, w trakcie których będą mieli okazję poznać techniki i triki ułatiwające uczenie się języków obcych. Wszystkie szczegóły znajdują się w ulotce

Monika Skrzypiec

warsztaty_jezyki_obce_zaproszenie_2014.pdf [99 Kb]
Download

WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU KULTUROZNAWCZEGO

Wyniki Szkolnego Konkursu Kulturoznawczego o Krajach Niemiecko- i Anglojęzycznych znajdują się w dokumentach PDF poniżej. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za udział, a zwycięzcom SERDECZNIE GRATULUJEMY i życzymy ciekawości świata oraz dalszych kulturoznawczych sukcesów :)

/Monika Skrzypiec oraz Anna Darłowska/

laku_szkolny_miejsca_2014.pdf [147 Kb]
Download
wyniki_laku_ang_2014.pdf [153 Kb]
Download

UWAGA KONKURS!

13. lutego 2014 na 7. lekcji odbędzie się SZKOLNY KONKURS KULTUROZNAWCZY O KRAJACH NIEMIECKO- I ANGLOJĘZYCZNYCH. Szczegółowe zagadnienia zostały wysłane librusem. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt, Monika Skrzypiec oraz Anna Darłowska

 

Załóż darmową stronę z Beepworld.pl
 
Za treść tej strony odpowiedzialny jest wyłącznie jej
autor. Osiągalny jest za pomocą tego Formularza!